NC Home
District Officers
Constituent Bodies
Registration Form
Directory
District Meetings
PAST GRAND PRESIDING OFFICERS
Meeting Year Grand High Priest Grand Master Grand Commander
Charlotte 1967 Tam L. Shumaker* James O. Thorton* Robert L. Hall*
High Point 1968 Kedar D. Pyatt* Walter J. Church* W.Bryan Phelps*
Goldsboro 1969 R. Tyler Freeman* Alva L. Williams* J. Ray Rex*
New Bern 1970 Dallas Holoman, Jr.* Hiram J. Casebolt* Lloyd L. Wooley*
Raleigh 1971 John H. Pierczynski* Cecil W. Henderson* A.Oden Latham*
Washington 1972 Blake C. Lewis* James H. Horne* N. Donald Bell*
Fayetteville 1973 Roy L. Russell* Robert L. Parker* Caleb H. Hill*
Asheville 1974 Alvia Hearren* B. Ralph Cato* Warren H. Coolidge*
Charlotte 1975 Lucas L. Lee* Homer E. Kaylor* J. Alex Adams*
Washington 1976 Otto Neustadt* Eddie P. Stiles* Nelson B. Banks*
Raleigh 1977 Russell P. Hale* Kenneth W. Beck* Frederick G. Speidel*
Wilson 1978 Mason H. Dorsey* John R. Bender* Marshall Dilling, Jr.*
Winston-Salem 1979 Edward B. Wells* Charles W. Smith* WilliamH. Breazeale*
Wrightsville Beach 1980 C. Frank McNaughton* Lester L. Woolard* Harry W. Meredith
Elizabeth City 1981 Garland P. Daughtery* Cornelius E. Morris*
Raleigh 1982 R. Glenn Capps Harold B.Fisher* Byron H. Brow, Jr. *
Fayetteville 1983 Howard B. Finch* Paul Etheridge, Jr.* William H. Simpson *
Greensboro 1984 W. Carroll Sanford* William J. Clark* Gerald W. Ringler
Raleigh 1985 Coolidge Wright* Forrest R. Pugh* Robert W. Proctor*
Nags Head 1986 Paul C. Holbrook* Carl McCracken, Jr.* Norm C. Hundley, Sr.*
Asheville 1987 Jerry G. Tart* Fred S. Daniels, Sr.* J. William Hudson*
Wilson 1988 Cecil L. Fisher* Richard L. Walker* David L. Hargett
Fayetteville 1989 Arthur G. Bartlett* Jack T. Dossett* H. Richard Fisher**
Durham 1990 Seth B. Needham Larry W. Battle* D. Gray Thomas*
New Bern 1991 Hubert C. Corn* Jack M. Callaham, Jr. Robert C. Kraus*
Asheville 1992 Edwin L. Becton* Harry W. Crump* Paul W. Brown
Goldsboro 1993 John T. Worrell D. Allen Surratt Charles T. Robbins*
Greensboro 1994 Galard C. Moore, Jr. Ralph V. Shipton W. Frank Wood, Sr.*
Wilmington 1995 Charles A. Lewis, Jr. Randy L. Flack C. James Weisel
Asheville 1996 Robert A. Schafer Wirgman C. Morrisette, Jr.* Charles E.Cathey*
Raleigh 1997 Donald B. Street Donald A. Bennett James M. Earnhardt
Raleigh 1998 W. Berry Rigdon Douglas S. Moore Louis O. Dean*
Fayetteville 1999 John W. Johnston, III Joseph J. Vale* David G. Cronk***
Charlotte 2000 Benjamin F. Smith, Jr. Donald R. Long Charles Ray Thomas*
New Bern 2001 Burmah K. Carpenter * Hugh K. Terrell, Jr. Ralph P. Presley
Asheville 2002 John M. Walston, Sr. * James E. Reddish* Dennis L. Cook
Raleigh 2003 Danial M. Hogue* Douglas L. Soltow** M. Gene Lewellyn
Salisbury 2004 Carroll R. Melton* Dewey L. Keller M. Kirby Matthews
Clemmons 2005 Ronald N. Sandritter Dan C. Critcher* Dennis K.Mikeal
Hickory 2006 Bobby J. Kitchen Blair E. Ferguson * William B. Brunk
Charlotte 2007 Wayne D. Walker W.Frederick Scott * Frederick H. Whitty, III
Hickory 2008 Raymond B. Casey, Jr. J. Luigi Ammons Richard M. Ripley
Raleigh 2009 James H. Glen, Jr. Donald R. Manweiler John M. Walston, Jr.
Clemmons 2010 W. Francis Pugh Dennis R. Block John L. Harbin*
Hickory 2011 A. Albert Phillips Russell E. Bridges Donald W. Wooster
Raleigh 2012 William A. Adams J. David Cashion Joel A. Black, Jr.
New Bern 2013 Thomas F. Janyssek Warren G. Taylor Dale D. Davis
Asheville 2014 Billy J. Neely John W. Davis III W. Kenneth Whichard, Jr.
Wilmington 2015 Thomas R. Jackson, Jr. James W. Howell Terry D. Pritt
Greensboro 2016 Russell M. Rainear Isaac B. Eddins James B. Steele
* DECEASED ** DEMITTED *** SUSPENDED